HZ.AİŞE ANAMIZA ATILAN İFTİRA ,HİKMETİ VE AYETLER

 

Bir seferden dönüşte Hz Aişe geride kalmıştı. Kervanın çok gerisinden gelen sahabi onu tek başına gördü ve devesine bindirip arkadan kervana yetişmesini sağladı. Bu olay münafıklara bir fırsat olarak göründü ve hemen iftirayı atmakta gecikmediler. Bu olayda müslümanların imtihan edilmesi söz konusuydu. Dayanaksız olarak peygamber hanımı hakkında ortaya atılan bu söze nasıl tepki verecekleri konusunda imtihan ediliyorlardı. Bu imtihan çok önemli idi çünkü benzer bir imtihanla şimdiki müslümanlar da imtihan edilmektedirler. Hz peygamber hakkında ateist ve münafıkların ortaya attıkları ve kendilerine göre yorumladıkları zanlara müslümanlar nasıl tepki verecekleri konusunda imtihan edilmektedirler. Bu ve benzeri hikmetlerle bu konuya çok önem verilmiştir. Kıyamete kadar devam edecek olan benzeri iftiralara da işaret etmektedir. 

Atılan bu iftiralar müslümanları bunaltmıştı. Resulullah Hz Aişenin masumiyetini biliyordu fakat zan ortaya atılmıştı bir kere. Bu olay Resulullah'ta ve Hz Aişe'de büyük üzüntüye sebep olmuştu. Hz Aişe devamlı ağlıyordu. Aile en sıkıntılı dönemlerini geçiriyordu. Çok sıkıntılı bir devreden sonra Ayet-i Kerime indi ve Hz Aişe'nin masumiyeti bildirildi. Konu açıklığa kavuştu. Müslümanlara bu konuda uyarılar geldi.

  Burada Resulullah'ın Kuran'ı haşa kendisinin yazmadığı da kesinlikle bir kez daha ortaya çıkmaktadır. Çünkü hayatında en fazla sıkıntı çektiği bir zaman dilimi yaşanmıştı ve ayetin inmesi ile bunun izale olacağı biliniyordu. Fakat ayet hemen inmedi belli bir sıkıntılı imtihan dönemi yaşandıktan sonra indi. Dolayısıyla kendi eseri olsaydı bu dönemi yaşamadan da ayet bildirirdi sıkıntı hemen önlenirdi.

İşte o ayetler ;

 

 

Nur (24/4) “Namuslu kadınlara zina isnadında bulunup, sonra (bunu isbat için) dört şahit getiremeyenlere seksener sopa vurun ve artık onların şahitliğini hiçbir zaman kabul etmeyin. Onlar tamamen günahkârdırlar.”
Nur (24/5) “Ancak bundan sonra tevbe edip ıslah olanlar müstesnadır. Allah çok bağışlayıcı ve merhametlidir.”
Nur (24/15) “Çünkü siz bu iftirayı, dilden dile birbirinize aktarıyor, hakkında bilgi sahibi olmadığınız şeyi ağızlarınızda geveleyip duruyorsunuz. Bunun önemsiz olduğunu sanıyorsunuz. Halbuki bu, Allah katında çok büyük (bir suç) tur.”
Nur (24/16) “Onu duyduğunuzda: "Bunu konuşup yaymamız bize yakışmaz. Hâşâ! Bu, çok büyük bir iftiradır" demeli değil miydiniz?”
Nur (24/23) “Namuslu, kötülüklerden habersiz mümin kadınlara zina isnadında bulunanlar, dünya ve ahirette lânetlenmişlerdir. Onlar için çok büyük bir azap vardır.”

 

Allah bizleri iftiralardan,dedikodudan, şer sözden,kem gözden uzak eylesin.

Selametle..

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !